Pomóż nam nakarmić ofiary wojny- Ruszamy 12 czerwca!

Pomoc Ukrainie zbiórka

Fundacja Polania od wielu lat pomaga potrzebującym w Ukrainie.

Dziś sytuacja za naszą wschodnią granicą wymaga szczególnych działań, z mozołem staramy podołać tym wyzwaniom. Nie jest to łatwe. Mimo, że fala uchodźcza opadła to wojna wciąż trwa. Wiele osób dobrej woli zaangażowanych w pomoc jest zmęczona i wypalona. Ale to teraz, jak podkreślają eksperci, szczególnego znaczenia nabiera hasło, które towarzyszy nam od wybuchu tej wojny: „pomagać mądrze”.

W zeszłym tygodniu, na prośbę ukraińskiej rejonowej policji, odwiedziliśmy miejscowość na linii frontu – Hulajpole. Przygotowaliśmy i rozdaliśmy paczki żywnościowe mieszkańcom. Podczas tej cennej podróży oceniliśmy ogrom problemów a to skłoniło nas do decyzji, by przygotować kolejny konwój.

Wyruszamy na tereny przyfrontowe już 12 czerwca. Chcemy pomóc 1.300 osobom w innej miejscowości. Niestety, jest bardzo wiele miejsc, do których pomoc jeszcze nie dotarła. Ludzie mieszkają w piwnicach, bez wody, prądu, gazu. Najbliższy punkt z zaopatrzeniem jest oddalony o 40 km. Sama odległość sprawia, że pokonanie drogi, by kupić jedzenie, jest niemożliwe. Dodatkowo trzeba byłoby przemierzać ją wśród spadających rakiet i bomb… Tylko w zaporowskiej oblasti jest 7.500 osób w takiej sytuacji.
Wiemy, że nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim :’-( , ale przed oczami mamy cytat wspaniałej Ireny Sendlerowej

 „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”


Pomóż nam pomagać! Daj nam swoje wsparcie, by nakarmić tych ludzi!
Potrzeby są ogromne, ale podstawowe: długoterminowe jedzenie, środki higieny, pieluchy dla dzieci i dorosłych. Ludzie potrzebują właściwie wszystkiego, żeby przetrwać!

Znacie nas, ufacie nam- razem z nami pomogliście już tysiącom osób. Dziękujemy Wam za dotychczasowe wsparcie

W pierwszych dniach po napaści na Ukrainę, byliśmy obecni na granicy udzielając pomocy humanitarnej uciekinierom. Otworzyliśmy punkt pomocy w Korczowej – obsługiwany 24/7 przez wolontariuszy. Tam udzielaliśmy podstawowego wsparcia potrzebującym (wyżywienie, ogrzanie, pomoc medyczna, odpoczynek). Współpracując ze Stowarzyszeniem Edukacyjnym „Integracja” organizowaliśmy konwojowane transporty autobusowe dla uchodźców ze Lwowa do Polski. W przedziale jednego miesiąca przewieźliśmy  około 45.000 osób (w tym 250 sierot).

Zawozimy do Ukrainy podstawowe artykuły (żywność, materiały higieniczne, koce, śpiwory) oraz medykamenty – zbierane zarówno z różnych miast Polski, jak i z zagranicy. Do tej pory udało nam się przewieźć i rozdać 470 ton żywności. Poprzez wieloletnią pracę w Ukrainie zbudowaliśmy sieć kontaktów z zaufanymi ludźmi, dzięki którym teraz odbywa się dystrybucja darów do różnych miast w głąb kraju.

Zajmujemy się  ewakuacją ludzi z terenów okupowanych i zagrożonych. Otaczamy opieką nie tylko przybyłych do Polski, ale również uchodźców wewnątrz Ukrainy. Organizujemy transport, szukamy stałych miejsc pobytu, finansujemy miejsca pobytu czasowego uchodźców (Użgorod), zapewniamy pomoc bytową. Współpracujemy z Gabinetem Prezydenta Ukrainy – Biurem ds. Pomocy Humanitarnej; władzami miast: Charków, Chmielnicki, Użgorod, Lwów, Warszawa – Wilanów; a także wieloma organizacjami humanitarnymi na terenie Ukrainy i Polski – np. Misja „Poślij Mnie”, Fundacja „Znowu Razem”, JCC Kraków, Stowarzyszenie Edukacyjne „Integracja” oraz wieloma innymi. 

Przekazaliśmy środki medyczne i lekarstwa do szpitala w Jaworowie, w którym opatrywano rannych z ataku na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrekcją szpitala, pomagamy w stopniu, w jakim jest to dla nas możliwe.

Wierzymy, że razem z Wami będziemy mogli nieść pomoc dalej. Jak możesz nas wesprzeć?

Fundacja Polania Stopka

Leave a Comment