Żydowski Kraków po wojnie…

W dniach 13-15 września 2019 roku odbyło się czwarte wydarzenie kulturalne z cyklu „Żydowski Kraków”. Tym razem upamiętniliśmy powojenne dzieje Żydów w Polsce.

Zorganizowaliśmy dwa edukacyjne spotkania ze świadkami historii. Można było posłuchać o losach polskich obywateli żydowskiego pochodzenia, których boleśnie dotknęła rzeczywistość Polski z czasów PRL-u. Obok wyjątkowych, bezcennych relacji o życiu konkretnych rodzin, odbył się wykład profesora Łukasza Tomasza Sroki nt. sytuacji Żydów w Polsce po II wojnie światowej – przedstawiony w formie ciekawej prezentacji oraz przejrzystej analizy badań socjologicznych.

Po części edukacyjnej zaprosiliśmy uczestników na koncert muzyki do Synagogi Tempel. Wsłuchując się w utwory grane przez Joachima Mencla, zespołu Jarmuła Band oraz pieśni Chóru JCC – celebrowaliśmy czas, który mogliśmy przeżyć wspólnie z tymi, którzy musieli wyemigrować z Polski.

Wśród uczestników gościliśmy liczną grupę z Izraela, a także przedstawicieli innych państw. Cieszymy się, że mimo wielu trudnych momentów w dziejach Polski, przykrych postaw wobec żydowskich obywateli możemy mieć wspólne nadzieje na lepszą przyszłość.

Całe wydarzenie objęte było honorowym patronatem prezydenta Miasta Krakowa – Pana Jacka Majchrowskiego.

Leave a Comment