Podsumowanie Marszu Pamięci i Życia w Krakowie

marsz pamięci i życia w krakowie

W niedzielę 11 września 2016 roku odbył się Marsz pamięci i życia, upamiętniający wielowiekową obecność Żydów w Krakowie. Chrześcijanie i Żydzi z różnych miejsc świata przeszli wspólnie ulicami Krakowa rozmyślając nad łączącymi nas przez wieki relacjami.

Wydarzenie objęte honorowym patronatem prezydenta miasta, uświetnili swoją obecnością m.in. ambasador Izraela w Polsce – Anna Azari, zastępca prezydenta miasta – Andrzej Kulig, biskup Grzegorz Ryś, przedstawiciel władz Uniwersytetu Jagiellońskiego – profesor Zdzisław Mach, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej – Tadeusz Jakubowicz, rabin Avi Baumol, przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu – Lili Haber, duchowieństwo z kościołów różnych denominacji.

Podczas marszu wspominaliśmy dzieje naszej wspólnej historii. Na Placu Wolnica, w miejscu pogromu z 1945 roku – przepraszaliśmy za antysemityzm i nieprawość.

Przed pomnikiem Ofiar Holokaustu oddaliśmy głos Niemcom – potomkom sprawców Zagłady, którzy w uniżeniu i skrusze wzięli odpowiedzialność za swoich przodków. Ogłaszając jednocześnie, że kochają Żydów i Szoah nigdy nie może się powtórzyć!

Po tych ważnych deklaracjach przeszliśmy do Synagogi Tempel na koncert finałowy. Tam, przy dźwiękach muzyki granej przez zespół Jarmuła Band, tańcach i błogosławieństwie – celebrowaliśmy życie! Mimo, że wśród nas już niewielu Żydów pozostało, chcemy ocalić pamięć po nieobecnych.

Marsz Pamięci i Życia był manifestacją tęsknoty za naszymi sąsiadami, smutku z powodu ich braku, wstydu z powodu naszych względem nich przewinień, radości i nadziei na wspólną przyszłość.

 
marsz pamięci i życia w krakowie marsz pamięci i życia w krakowie
 
 
marsz pamięci i życia w krakowie
 
 
marsz pamięci i życia w krakowie
 
 
marsz pamięci i życia w krakowie
 
 
marsz pamięci i życia w krakowie
 
 
marsz pamięci i życia w krakowie
 
 
marsz pamięci i życia w krakowie
 
 

Leave a Comment