Stanowisko Fundacji Polania wobec nowelizacji ustawy o IPN

W związku z zaistniałą sytuacją polityczną i rozbudzeniem w Polsce antagonistycznych nastrojów po nowelizacji ustawy o IPN Fundacja Polania wyraża swoje zaniepokojenie i ból. Proces zrozumienia i pojednania, nad którym przez wiele lat z ogromnym wysiłkiem pracowały zarówno strona polska, jak i izraelska, może zostać zaprzepaszczony. Z tego powodu czujemy wstyd.

Obawiamy się, iż ustawa wywrze niszczący wpływ na stosunki między Polską a Izraelem. Rozumiemy wzburzenie wielu Żydów. Łączymy się z nimi w poczuciu lęku, że ich rodzinne wspomnienia mogą zostać zaprzeczone.

Pragniemy pozostawać w bliskich relacjach z naszymi przyjaciółmi narodowości żydowskiej w Polsce, Izraelu i innych krajach. Chcemy poznawać prawdę o losach polskich Żydów. Pragniemy z nimi być, rozumieć ich, pamiętać ich historię. I tworzyć wspólną przyszłość.

Fundacja POLANIA