Tragedia na górze Meron w Galilei.

Dzisiaj świat obiegła bardzo smutna wiadomość o tragedii, jaka miała miejsce ubiegłej nocy w Izraelu.

Do zdarzenia doszło podczas całonocnych uroczystości z okazji święta Lag ba-Omer. Tradycyjne spotkanie pełne radości, tańca i śpiewu zamieniło się w dramat i płacz wielu. Wczoraj, z nieustalonych dotychczas przyczyn, wybuchła panika, ludzie przewracali się, w popłochu deptali siebie wzajemnie. Około tysiąca osób w jednym momencie próbowało wydostać się z niewielkiej przestrzeni, bardzo wąskimi korytarzami. W wyniku tego zdarzenia 44 osoby poniosły śmierć, ponad sto osób zostało rannych, w tym kilka nadal pozostaje w stanie ciężkim.

Chcemy być wrażliwi na ból cierpiących, na rozpacz ich rodzin! Współczujemy im, modlimy się – szczególnie za tych, którzy walczą o życie! Zachęcamy wszystkich do myśli i westchnień modlitewnych o Bożą ochronę, o pomoc dla nich.

Jom haSzoa

W sobotę 10 kwietnia 2021 r. obchodziliśmy w Krakowie Jom Ha Szoa – Dzień Pamięci o Zagładzie. Przybyliśmy na Plac Bohaterów Getta, by dać wyraz pamięci o zamordowanych w czasie II wojny światowej. Wygłaszając nazwiska ofiar rozmyślaliśmy o ich przerwanym życiu… O ich obecności wśród nas, działaniach, marzeniach. Byliśmy głosem skargi na okrucieństwo, którego doświadczyli. Zapaliliśmy świece i zostawiliśmy kwiaty. Pamięć o nich jest w nas i będzie… w następnych pokoleniach! Ufamy, że to stanie się gwarancją świata, w którym już nigdy nie wydarzy się taki ból, taka niesprawiedliwość!

START » AKTUALNOŚCI

Upamiętnienie zamordowanych Żydów krakowskich

Wydarzenie upamiętniające rodziny krakowskich Żydów pomordowanych w czasie Zagłady. Cytowane teksty pochodzą z Pisma Świętego (Psalmy i Lamentacje). Kraków …

Pieśni Paschalne

Wielkimi krokami zbliża się święto Paschy. Zachęcamy do przygotowania się na tę uroczystość. Być może – dla wielu – pomocą będą tradycyjne utwory muzyczne przedstawione w nowych aranżacjach. Zachęcamy do nabycia płyty z pieśniami, które wzbogacą wieczór sederowy.

Wykonanie – zespół „Jarmuła Band”.

Daj, Dajenu

sederowa pieśń paschalna „Daj, Dajenu”…

https://www.youtube.com/watch?v=Xiya7Vw2WJ8&ab_channel=FundacjaPolania

Płyta „Pieśni Paschalne” – koszt: 35 zł + koszty przesyłki

  • 7 zł – koszt przesyłki poleconej
  • 20 zł – koszt przesyłki kurierem

Na konto: 52 2490 0005 0000 4530 3418 5438 PLN

Z adnotacją w tytule przelewu: Płyta „Pieśni Paschalne” + koszty przesyłki.

Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres mailowy: poczta@fundacjapolania.pl

Pomoc dla Ukrainy_kombinezony ochronne

25 stycznia 2021 r. przekazaliśmy 600 sztuk kombinezonów ochronnych do szpitala zakaźnego w Zaporożu na Ukrainie. W obecnej, trudnej rzeczywistości, pomoc do walki z pandemią w postaci środków ochrony medycznej jest wyjątkowo potrzebna i cenna. Obdarowani przyjęli ją z wielką wdzięcznością!

Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do zakupu kombinezonów. Szczególne podziękowania przesyłamy Kościołowi „Chrystus Królem” z Krakowa, który sfinansował połowę daru. Przesyłamy zdjęcia, które ukazały się w mediach ukraińskich.

Reportaże z wydarzeń upamiętniających historię Żydów w Krakowie.

Powoli wracamy do naszych działań sprzed czasu pandemii.. Jeszcze wirtualnie, ale już bardziej aktywnie przygotowujemy się do działań i spotkań tradycyjnych. Gwoli przypomnienia umieszczamy reportaże z wydarzeń kulturalno-edukacyjnych opowiadających historię Żydów krakowskich.

„Marsz Pamięci i Życia” – rok 2016:

March of Remembrance and Life in Krakow 2016 ENG

We are Poles, inhabitants of Krakow. We live in a city of many-centuries-long history of rich, multicultural heritage. We haven’t built it being a monolith. …

„Żydowski Kraków – historia, tradycja, muzyka” – rok 2017:

Wydarzenie artystyczne oraz Marsz Pamięci i Życia w Krakowie 2017

Z inicjatywy Fundacji Polania 10 września 2017r. ulicami Krakowa przeszedł Marsz Pamięci i Życia. Rozpoczęliśmy go spotkaniem na Placu Bohaterów Getta. Wspom…

„Żydowski Kraków – losy dzieci niepodległej Polski w czasach okupacji” – rok 2018:

Life Stronger Than Death

Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

„Żydowski Kraków po wojnie – mosty łączące przeszłość z teraźniejszością” – rok 2019: https://www.youtube.com/watch?v=JoWHO2S4kgI&feature=youtu.be https://www.youtube.com/watch?v=4iYQ15mNEP0&feature=youtu.be

Nagroda „Chroniąc Pamięć”

Z wielką radością informujemy, iż zostaliśmy odznaczeni nagrodą „Chroniąc Pamięć”. To uznanie przez Fundację Michaela Traisona dla Polski, Jewish Community Centre w Krakowie oraz Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie za działalność na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów oraz dialog polsko-żydowski.

Jesteśmy zaszczyceni wyróżnieniem. Przyjmujemy je z wdzięcznością, a jednocześnie zobowiązaniem na przyszłość. Wszystkie nasze inicjatywy i projekty mogą zostać zrealizowane dzięki pomocy, zaangażowaniu oraz talentom wielu ludzi dobrej woli; dla których obecność Żydów na polskiej ziemi jest ważna i cenna.. Wszystkim – składamy tą drogą wyrazy ogromnej wdzięczności!

SZAWUOT 2020

I będziesz obchodził Święto Tygodni na cześć Pana, Boga twego, z dobrowolnymi szczodrymi darami, jakie dawać będziesz odpowiednio do tego, jak pobłogosławił ci Pan, Bóg twój.” (V Mojż. 16,10)

Już niebawem, w najbliższy czwartek po zachodzie słońca rozpocznie się święto Szawuot. Serdecznie zapraszamy na wspólne świętowanie w piątek 29 maja 2020 r! Bądźmy razem w najbliższy szabat o godzinie 20:00 – rozradujmy się z Bożej dobroci. Chwalmy Tego, który dał nam wskazówki jak żyć i wypełnił nas swoim Świętym Duchem.

Zapraszamy na modlitwę, rozważanie Jego Słowa i odkrywanie tajemnic święta.

Przygotujmy nasze stoły, zapełnijmy je pierwszymi owocami. Przygotujmy nasze serca na spotkanie z Najwyższym.

ŻYCZENIA DLA IZRAELA

14 maja 1948 r. została podpisana Deklaracja Niepodległości Izraela. Z okazji 72 rocznicy tej wspaniałej chwili życzymy wszystkim naszym izraelskim przyjaciołom życia w wolności i pokoju.

Dla moich braci i sióstr
Dla moich wszystkich przyjaciół
Wołam o pokój i modlę się
Szalom wam!
Szukam dobra waszego
Ze względu na Pana
I błogosławię wam
Szukam dobra waszego
Ze względu na Boga
Na jego święty dom.”

PASCHA 2020_transmisja

Przesyłamy linka do Paschy online. Po celebracji usłyszymy słowo od rabina mesjańskiego z Jerozolimy – przygotowane specjalnie na naszą uroczystość.

Zapraszamy 8 kwietnia 2020 r. o godzinie 19:00

Transmisja: Pascha u Czubaków – wieczór sederowy 2020

http://fundacjapolania.pl Pascha u Czubaków – wieczór sederowy 2020 Zapraszamy na Paschę do Czubaków. W tych szczególnych dniach przeżyjmy wspólnie Wieczór S…

Pascha 2020 – online

Serdecznie zapraszamy na Paschę online.

W miesiącu pierwszym, czternastego dnia tego miesiąca o zmierzchu jest Pascha Pana”. (III Mojż. 23, 5)

Posłuszni tym słowom Boga świętowaliśmy seder paschalny od wielu lat w większych wspólnotach ludzi wierzących.

Z powodu trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się nasz kraj oraz świat, w tym roku nie możemy przeprowadzić Paschy gromadząc się fizycznie na wspólnej celebracji. Chcąc wypełnić Boże ustanowienie zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie święta w spotkaniu online.

Pascha odbędzie się 08 kwietnia 2020 r. po zmierzchu tj. rozpoczynamy o godzinie 19:00

Koniec przewidujemy na godzinę: 21:00

W poniższym linku kilka słów zachęty: 

Security Check Required

No Description